Sindrom razdražljivega črevesja (IBS) je pogosta motnja, ki povzroča bolečine v želodcu in spremembo običajnih črevesnih navad. Lahko se kaže kot driska in nujna potreba po odvajanju ali pa kot enako moteč in neprijeten simptom: zaprtje.
Zagotovo ima vsak prijatelja, ki vztraja pri dobrih efektih jabolčnega kisa in kako le-ta služi za vse možno, tudi za »kurjenje maščob«. Sedaj se verjetno sprašujete, ali je dejansko kaj na tem?
Za mnoge je imunost postala pomembnejša kot kdaj koli prej. Na srečo pot do dobrega imunskega sistema ni draga, niti zapletena. Najboljši način za krepitev vašega imunskega sistema je namreč kar preko hrane oz. z začimbami v le-tej.
Kronične vnetne črevesne bolezni (KVČB) prizadenejo prebavni trakt, zato lahko to kar jeste pomembno vpliva na njihov potek. Prehrana pomembno vpliva na KVČB, vendar naokoli kroži veliko napačnih informacij. Razkrivamo vam 5 najpogostejših mitov o prehrani pri KVČB.
Če ste kdaj spili preveč, veste, kakšne so lahko nekatere od nič kaj prijetnih posledic jutranjega dne: slabost, utrujenost, glavobol, suha usta, prebavne težave in meglen spomin…
Prazniki običajno pomenijo obilico hrane in pijačo – tudi ogromno sladkega in tisto malo manj zdravega. Da ne omenjamo stresa in sprememb v rutini – vse to lahko povzroči težave za črevesje. Napihnjenost, napenjanje, zgaga - in to ravno čez praznike?
Življenje z gastroezofagealno refluksno boleznijo ali GERB ni lahko v nobenem letnem času, v prazničnem pa je še posebej zahtevno. Če želite v tem prazničnem času potešiti svojo sladkosnedo plat, preizkusite te 3 recepte za sladice, prijazne do GERB.
Če ste opazili, da jutranji skodelici kave skoraj vedno sledi odhod na stranišče, niste edini. Kava marsikoga »požene«, kar velja tudi za kavo brez kofeina.
Lokalne steroidne kreme, imenovane tudi lokalni kortikosteroidi, so eno najpogosteje predpisanih zdravil za zdravljenje atopijskega dermatitisa. Pomagajo zmanjšati vnetje in srbenje, kar omogoči, da se koža začne celiti.
Priprava na kolonoskopijo ni zabavna, vendar je žal nujno zlo. Kolonoskopija lahko odkrije abnormalnosti ali bolezni, vključno z rakom v danki in debelem črevesju. S kolonoskopijo lahko celo preprečimo razvoj raka, saj zdravnikom omogoči, da poiščejo in odstranijo polipe, ki bi lahko postali rakavi.
Kako uživaš v sezoni puloverjev in toplih napitkov? Zdaj je odličen čas, da si vzamete čas in poskrbite zase. Samooskrba so vse stvari in dejanja, ki jih izvajate, da skrbite za svoje fizično, duševno in čustveno zdravje po svojih najboljših močeh.
Pogovorimo se o kakcu. Sicer to ni ravno tema za ob kosilu, a vseeno je pomembno, da se o tem podučite čim več. Vaš kakec je pomemben pokazatelj vaše splošne prebave in zdravja. Lahko razkrije tudi resne znake okužb, prebavne težave in celo zgodnje znake raka.
Slaba kakovost spanja lahko povzroči različne prebavne težave in obratno, slaba prebava lahko oteži kakovosten spanec. V prejšnjem zapisu smo naredili kratek pregled, kako pomanjkanje spanca lahko vpliva na prebavo. V tem delu preidemo še k pomembnejšim stvarem – k rešitvam!
Spanec je ključnega pomena za zdravje. Spanje je čas, ko se vaše telo obnavlja, vaši možgani pa utrjujejo informacije. Če ne dobite dovolj počitka, je večja verjetnost, da boste doživeli različne zdravstvene težave, vključno s srčnimi boleznimi, sladkorno boleznijo in debelostjo. Kaj pa prebava?
Dodajanje več zelenjave vaši prehrani je eden najboljših načinov za preprečevanje bolezni srca. Ni boljšega časa kot jesen, da se nasitite pridelkov, ki so bogati s hranili, zdravimi za srce. Srčne bolezni so eden pogostejših vzrokov smrti.
Zdravje črevesja je danes vroča tema v zdravstvenem svetu in zdi se, da so prebiotiki in probiotiki v središču razprave. O probiotikih slišimo veliko, veliko manj pa o prebiotikih, zato ne skrbite, niste edini zmedeni. Za vas imamo preprosto razlago, kako si boste zapomnili oboje.
Čeprav tema ni prijetna, ima vsak od nas občasno težave s prebavili. Ena najpogostejših prebavnih težav je driska ali tekoče, vodeno blato, ki ga običajno spremlja pogosta in nujna potreba po uporabi stranišča.
Atopijski dermatitis (AD) je vnetno kožno stanje, ki se kaže kot izpuščaji v obliki pordele suhe, srbeče kože. Pri nekaterih ljudeh lahko izbruh dermatitisa sprožijo alergeni (snovi, ki povzročijo imunski odziv) v določeni hrani.
V današnji družbi se zdi, da lahko kupite prehranske dodatke za vse vaše probleme. Tablete, kapsule, napitki in praški so široko dostopni ter navajajo različne zdravstvene trditve. Toda ali ti dejansko delujejo in ali bi morali zares vsi jemati prehranske dodatke?
Potovalna driska je motnja prebavnega trakta, ki običajno povzroči redko blato in trebušne krče. Je posledica uživanja okužene hrane ali pitja okužene vode. Na srečo potovalna driska pri večini ljudi običajno ni resna – je pa neprijetna!
Vsi želimo zaščititi svoje otroke, naj si bo to pred padci, udarci in modricami ali pred okužbami in boleznimi, ki se jim je mogoče izogniti. Pri tem jim pomagamo tako, da ga spodbujamo k dobrim navadam in ukrepom za krepitev njegovega imunskega sistema že od malih nog.
Ste se med potovanjem kdaj počutili napihnjene, zaprte, vam je bilo slabo ali pa ste imeli drisko? Če ste odgovorili z da, je to definitivno nekaj, česar ne želite ponoviti! Dopust bi moral biti čas popolnega užitka in sprostitve – ne pa stresa zaradi trebušnih težav.
Verjetno ste že slišali za izraz gastroenteritis ali nalezljivo drisko, ki je pravzaprav zdravstveno stanje zaradi vnetja prebavil, predvsem tankega črevesja in želodca. Čeprav ni povezan z gripo, ga pogosto imenujejo trebušna gripa ali viroza (zlasti, kadar je povzročitelj virus).
Stopiti skozi svoja vrata v neznano je tisto, kar naredi potovanje tako razburljivo. Vsak dan prinaša neskončne možnosti in dogodivščine. Če ste dobro pripravljeni, se boste lahko soočili z vsem, kar se vam zgodi tekom potovanja in tako res doživeli nepozabno izkušnjo.
Gastroezofagealna refluksna bolezen (GERB) se pojavi, ko želodčna kislina pogosto teče nazaj v požiralnik. Vzrok je nepravilno delovanje spodnje mišice zapiralke požiralnika.
Riganje je eden od načinov, kako naše telo sprošča zrak/plin. Pojavi se lahko skupaj z bolečinami v želodcu kot posledica nedavnega obroka, prebavnih motenj, manj pogosto tudi zaradi zdravstvenega stanja.
Trebušna gripa (viroza): dve strašni besedi za vse starše. Pravzaprav gre za gastroenteritis ali nalezljivo drisko, ki je zdravstveno stanje zaradi vnetja prebavil, predvsem želodca in tankega črevesja.
Pomislite na imunski sistem kot na orkester. Za najboljšo izvedbo si želite, da bi vsak inštrument in vsak glasbenik v orkestru nastopal kar najbolje. Enako velja za vaš imunski sistem.
Izraz »sindrom prepuščajočega/prepustnega/puščajočega črevesja«, najpogosteje pa kar angl. Leaky gut v zadnjem času dobiva veliko pozornosti na blogih in družbenih medijih, vendar ne bodite presenečeni, če vaš zdravnik tega izraza ne prepozna.
Prebava je pomembna za razgradnjo hrane v hranila, ki jih telo uporablja za energijo, rast in obnovo celic. Hrano in pijačo je treba spremeniti v manjše molekule hranil, preden jih kri absorbira in odnese do celic po telesu.
Večina se že veseli pomladi, ki prinaša sonce, višje temperature in nas pripelje še korak bližje k poletju. Večina, razen tistih, ki trpijo za atopijskim dermatitisom.
Zastrupitev s hrano se lahko pojavi, ko jeste hrano ali pijačo, ki vsebuje viruse, bakterije, parazite ali toksine. To vključuje hrano, ki ni bila pravilno kuhana ali ohlajena. Simptomi so zelo podobni trebušni virozi (gastroenteritis).
Alergija je reakcija telesa na določeno hrano ali snov. Alergije so zelo pogoste, v sodobnem svetu pa sploh vse pogostejše, saj so povezane s spremembami življenjskega sloga in okolja. Kako pa pride do alergije?
Država nam je letos zagotovila bone, z namenom reševanja turizma, obenem pa kot pomoč, da si Slovenci lažje privoščimo zaslužen dopust. Ker je možnosti veliko, smo se odločili, da vam predstavimo nekaj idej za koriščenje bonov za letošnji dopust.
Ker je kljub težkemu obdobju pomembno, da pogledamo na situacijo pozitivno (saj je pozitivna miselnost bistvena za naše zdravje), smo se odločili, da naštejemo nekaj pozitivnih stvari, ki so se zgodile v času karantene.
V trenutnem obdobju smo postavljeni pred veliko izzivov. Kljub vsakodnevnim skrbem pa vseeno ne gre pozabiti na skupino ljudi, ki jih bolezen najbolj ogroža – na starejše. Kakšna je primerna pomoč? Kaj storiti, če živimo pod isto streho?
Vam po 40 dneh splošnega zaprtja zmanjkuje idej za zabavno preživljanje časa z vašim otrokom? Česa še nisva počela? Kako izkoristiti čas, da se bova imela oba dobro?
Trenutno smo v situaciji, ko je naše gibanje omejeno. Kaj to pomeni za naše zdravje? Kako najbolje čez trenutno stanje, da bomo iz njega prišli zdravi in polni energije?
V skladu z aktualnim priporočilom ruskega ministrstva za zdravje, je v primeru zdravljenja simptomov novega Koronavirusa COVID-19 priporočljiva uporaba enterosorbentov, med katere spada tudi Enterosgel®.
Je kronična vnetna avtoimunska bolezen, ki skupaj s Chronovo boleznijo spada v skupino kroničnih vnetnih črevesnih bolezni (KVČB). Gre za neprimeren, pretiran odziv lastnega imunskega sistema, kar povzroči poškodbo tkiva in posledično vnetje.
Crohnova bolezen je avtoimunska bolezen, pri kateri lastni imunski sistem napada gastrointestinalni trakt (GIT) ter s tem povzroča kronično vnetje. Chronova bolezen skupaj z Ulceroznim kolitisom tvori skupino kroničnih vnetnih črevesnih bolezni (KVČB).
Jetra, kemijski laboratorij pod desnim rebrnim lokom, je zamaščen že pri vsakem tretjem odraslem. Krepka hrana, preveč alkohola in dolgo sedenje. Vsa ta udobnost ne vpliva dobro na jetra.
Sindrom razdražljivega črevesja je najpogostejša bolezen prebavil. Običajno se pojavi v zgodnji odrasli dobi in srednjih letih, pri ženskah dvakrat pogosteje kot pri moških.
Atopijski dermatitis je zelo pogosto kožno obolenje pri otrocih in dojenčkih, ki se po nekaterih raziskavah kot težava pojavlja pri 10 do 15 % vseh otrok.
Zakorakali smo v objem poletja, ki je za mnoge najlepši letni čas in se ga tako otroci, kot odrasli veselijo predvsem zaradi zasluženih počitnic. Morje, sonce, čofotanje, brezskrbni sprehodi in predvsem oddih od vsakodnevnih obveznosti so dobrodošli za vsako družino.
Beljakovine ali proteini, kot jih drugače imenujemo, so za človeško telo izjemno pomembne, saj so iz njih sestavljena tkiva in organi, pa tudi številne druge komponente, potrebne za normalno delovanje organizma.
Mnogi zmotno mislijo, da je najnujnejši ukrep ob zastrupitvi z alkoholom, da oseba takoj popije čim več vode. V resnici je to lahko zelo nevarno, saj lahko pride do zalitja pljuč in posledično smrti.
Dobro počutje je želja čisto vsakega posameznika, saj nam omogoča vitalno in aktivno življenje. K dobremu počutju prispeva tako naše fizično kot psihično stanje, saj sta medsebojno zelo povezana in tvorita človeka kot celoto.
Otroci so še posebej dovzetni za alergije na hrano, preobčutljive reakcije pa se večinoma razvijejo že v prvem letu starosti. V mnogih primerih gre pravzaprav za intoleranco in ne za alergijo.
Če smo pred kratkim pisali o stresni vlogi sodobne mamice, ne smemo zanemariti tudi preobremenjenosti moške populacije. Vloga sodobnega moškega ni nič manj stresna,..
Po podatkih svetovne zdravstvene organizacije je stres največja zdravstvena grožnja 21. stoletja. Inštitut za varovanje zdravja Republike Slovenije navaja podatek, da med 70 in 80 odstotkov ljudi obišče zdravnika zaradi bolezenskih stanj, ki so posledica stresnega načina življenja.
Najnovejše raziskave kažejo, da približno polovica delovno aktivnega prebivalstva v Sloveniji kaže znake izčrpanosti, izgoreva pa jih približno 30%. Skrajno stopnjo izgorelosti oziroma burnouta doživi približno osem odstotkov ljudi.
Alergijski rinitis ali seneni nahod je zelo razširjena vrsta alergije in lahko povzroča neprijetne alergijske reakcije. Povzročajo ga predvsem pelodi zelišč, trav, dreves, grmovnic in žita, ki pridejo v telo skozi dihala.
Vitamin C ima veliko pomembnejšo vlogo kot si mogoče mislimo in ima pomembno funkcijo pri mnogih telesnih procesih. Predvsem je eden najpomembnejših antioksidantov, saj ščiti naše celice pred prostimi radikali.
Jetra so najpomembnejša in največja žleza v organizmu človeka in hkrati edini organ, ki se lahko regenerira. Glede na to, da brez zdravih jeter ne moremo kakovostno živeti, jim ljudje v splošnem namenjamo veliko premalo pozornosti. Imajo osrednjo vl
Sladkor oziroma disaharid saharoza je naravno sladilo iz skupine ogljikovih hidratov, mnogi pa ga imenujejo tudi ubijalec moderne dobe. Čeprav se tega ne zavedamo, je sladkor saharoza ena najbolj škodljivih snovi za človeka, ki povzroča odvisnost in
Prebavne motnje so najpogosteje posledica nezdravega prehranjevanja. Raziskave kažejo, da Slovenci jemo premalokrat na dan, obroki so preveliki in enolični. Prebavnemu traktu škodo povzroča tudi stres, uživanje alkohola in cigaret. Slaba prebava nam
Do pred kratkim so bile prehranjevalne smernice maščobam zelo nenaklonjene. Maščobe so veljale za najslabše hranilo oziroma vir vseh težav na področju videza in telesne teže. Temu vsekakor ni tako, maščobe so koristne in še kako potrebne za zdrav vi
Oče sodobne medicine, Hipokrat, je že pred več kot 2000 leti postavil trditev, da se vse bolezni začnejo v črevesju. Trditev je kasneje potrdila tudi sodobnejša medicinska znanost, saj je znano, da porušena črevesna flora lahko vpliva na pojav bolez
Sezona obolenj že trka na vrata in marsikomu prehlad pokvari dobršen del jesensko-zimskih mesecev. Gre za najpogostejšo okužbo zgornjih dihalnih poti, ki jo spremljajo neprijetni simptomi, kot so slabo počutje, glavobol, zamašen nos, boleče žrelo..
Pri tematiki zdravega življenja in prehranjevanja je veliko govora o zakisanosti telesa. Naj povemo, da zakisanost telesa kot taka ne obstaja. Gre za porušeno kislinsko-bazično ravnovesje, ki pa je v telesu zelo pomembno za pravilno delovanje vseh o
Koža je največji organ in prva obrambna linija telesa pred bakterijami in virusi. Zdrava koža je gladka in enakomerne barve, je primerno navlažena in ustrezno občutljiva na dotik in temperaturo. Če je povrhnjica kože poškodovana, sta ogrožena njena
Kandida oziroma glivica Candida albicans je sicer telesu neškodljiva kvasovka, ki je naravno prisotna v prebavilih vsakega človeka. Ko se poruši ravnovesje v našem črevesju med koristnimi mlečno kislinskimi bakterijami in kvasovkami, se slednje prič
Imunski sistem je obrambni mehanizem, ki ščiti telo pred patogenimi mikrobi (virusi, bakterije ali glivice), ki povzročajo bolezni. Hkrati pa skrbi za odstranjevanje strupov, ki nastajajo med naravnimi presnovami
Nekateri predstavniki medicinske stroke so mnenja, da so prav ledvice motor človeškega telesa. So namreč eden ključnih organov, njihova osnovna naloga pa je odvajanje škodljivih snovi, ki jih vnašamo v telo s hrano in pijačo. Vsak dan se v ledvicah
V zadnjih letih pojav alergijskih obolenj v zahodnem svetu ves čas narašča. V Evropi naj bi simptome alergijskih bolezni imelo kar 35 % populacije. Medicina razloge pripisuje hitremu in stresnemu načinu življenja, vse več je gensko modificirane hra
V mesecu decembru ne manjka praznovanj in zabav, saj se ljudje ob zaključku leta radi poveselimo, včasih tudi ob kakšnem kozarčku alkohola preveč. Neprijetne posledice poznamo vsi, pa vendar si alkoholnega mačka lahko precej olajšamo.
Za nami je gurmanski vikend Martinovih pregreh. Praznik vina, ki ga Slovenci radi obeležimo z Martinovimi zabavami, na katerih ne gre brez bogato obloženih miz. Le kdo bi se uprl hrustljavi rački, slastnim mlincem, dišeči potici in kozarčku novo na
Za mnoge je imunost postala pomembnejša kot kdaj koli prej. Na srečo pot do dobrega imunskega sistema ni draga, niti zapletena. Najboljši način za krepitev vašega imunskega sistema je namreč kar preko hrane oz. z začimbami v le-tej.
V današnji družbi se zdi, da lahko kupite prehranske dodatke za vse vaše probleme. Tablete, kapsule, napitki in praški so široko dostopni ter navajajo različne zdravstvene trditve. Toda ali ti dejansko delujejo in ali bi morali zares vsi jemati prehranske dodatke?
Vsi želimo zaščititi svoje otroke, naj si bo to pred padci, udarci in modricami ali pred okužbami in boleznimi, ki se jim je mogoče izogniti. Pri tem jim pomagamo tako, da ga spodbujamo k dobrim navadam in ukrepom za krepitev njegovega imunskega sistema že od malih nog.
Pomislite na imunski sistem kot na orkester. Za najboljšo izvedbo si želite, da bi vsak inštrument in vsak glasbenik v orkestru nastopal kar najbolje. Enako velja za vaš imunski sistem.
Izraz »sindrom prepuščajočega/prepustnega/puščajočega črevesja«, najpogosteje pa kar angl. Leaky gut v zadnjem času dobiva veliko pozornosti na blogih in družbenih medijih, vendar ne bodite presenečeni, če vaš zdravnik tega izraza ne prepozna.
Prebava je pomembna za razgradnjo hrane v hranila, ki jih telo uporablja za energijo, rast in obnovo celic. Hrano in pijačo je treba spremeniti v manjše molekule hranil, preden jih kri absorbira in odnese do celic po telesu.
Zastrupitev s hrano se lahko pojavi, ko jeste hrano ali pijačo, ki vsebuje viruse, bakterije, parazite ali toksine. To vključuje hrano, ki ni bila pravilno kuhana ali ohlajena. Simptomi so zelo podobni trebušni virozi (gastroenteritis).
Alergija je reakcija telesa na določeno hrano ali snov. Alergije so zelo pogoste, v sodobnem svetu pa sploh vse pogostejše, saj so povezane s spremembami življenjskega sloga in okolja. Kako pa pride do alergije?
V skladu z aktualnim priporočilom ruskega ministrstva za zdravje, je v primeru zdravljenja simptomov novega Koronavirusa COVID-19 priporočljiva uporaba enterosorbentov, med katere spada tudi Enterosgel®.
Če smo pred kratkim pisali o stresni vlogi sodobne mamice, ne smemo zanemariti tudi preobremenjenosti moške populacije. Vloga sodobnega moškega ni nič manj stresna,..
Vitamin C ima veliko pomembnejšo vlogo kot si mogoče mislimo in ima pomembno funkcijo pri mnogih telesnih procesih. Predvsem je eden najpomembnejših antioksidantov, saj ščiti naše celice pred prostimi radikali.
Sezona obolenj že trka na vrata in marsikomu prehlad pokvari dobršen del jesensko-zimskih mesecev. Gre za najpogostejšo okužbo zgornjih dihalnih poti, ki jo spremljajo neprijetni simptomi, kot so slabo počutje, glavobol, zamašen nos, boleče žrelo..
Imunski sistem je obrambni mehanizem, ki ščiti telo pred patogenimi mikrobi (virusi, bakterije ali glivice), ki povzročajo bolezni. Hkrati pa skrbi za odstranjevanje strupov, ki nastajajo med naravnimi presnovami
Sindrom razdražljivega črevesja (IBS) je pogosta motnja, ki povzroča bolečine v želodcu in spremembo običajnih črevesnih navad. Lahko se kaže kot driska in nujna potreba po odvajanju ali pa kot enako moteč in neprijeten simptom: zaprtje.
Kronične vnetne črevesne bolezni (KVČB) prizadenejo prebavni trakt, zato lahko to kar jeste pomembno vpliva na njihov potek. Prehrana pomembno vpliva na KVČB, vendar naokoli kroži veliko napačnih informacij. Razkrivamo vam 5 najpogostejših mitov o prehrani pri KVČB.
Prazniki običajno pomenijo obilico hrane in pijačo – tudi ogromno sladkega in tisto malo manj zdravega. Da ne omenjamo stresa in sprememb v rutini – vse to lahko povzroči težave za črevesje. Napihnjenost, napenjanje, zgaga - in to ravno čez praznike?
Življenje z gastroezofagealno refluksno boleznijo ali GERB ni lahko v nobenem letnem času, v prazničnem pa je še posebej zahtevno. Če želite v tem prazničnem času potešiti svojo sladkosnedo plat, preizkusite te 3 recepte za sladice, prijazne do GERB.
Če ste opazili, da jutranji skodelici kave skoraj vedno sledi odhod na stranišče, niste edini. Kava marsikoga »požene«, kar velja tudi za kavo brez kofeina.
Priprava na kolonoskopijo ni zabavna, vendar je žal nujno zlo. Kolonoskopija lahko odkrije abnormalnosti ali bolezni, vključno z rakom v danki in debelem črevesju. S kolonoskopijo lahko celo preprečimo razvoj raka, saj zdravnikom omogoči, da poiščejo in odstranijo polipe, ki bi lahko postali rakavi.
Pogovorimo se o kakcu. Sicer to ni ravno tema za ob kosilu, a vseeno je pomembno, da se o tem podučite čim več. Vaš kakec je pomemben pokazatelj vaše splošne prebave in zdravja. Lahko razkrije tudi resne znake okužb, prebavne težave in celo zgodnje znake raka.
Slaba kakovost spanja lahko povzroči različne prebavne težave in obratno, slaba prebava lahko oteži kakovosten spanec. V prejšnjem zapisu smo naredili kratek pregled, kako pomanjkanje spanca lahko vpliva na prebavo. V tem delu preidemo še k pomembnejšim stvarem – k rešitvam!
Spanec je ključnega pomena za zdravje. Spanje je čas, ko se vaše telo obnavlja, vaši možgani pa utrjujejo informacije. Če ne dobite dovolj počitka, je večja verjetnost, da boste doživeli različne zdravstvene težave, vključno s srčnimi boleznimi, sladkorno boleznijo in debelostjo. Kaj pa prebava?
Dodajanje več zelenjave vaši prehrani je eden najboljših načinov za preprečevanje bolezni srca. Ni boljšega časa kot jesen, da se nasitite pridelkov, ki so bogati s hranili, zdravimi za srce. Srčne bolezni so eden pogostejših vzrokov smrti.
Zdravje črevesja je danes vroča tema v zdravstvenem svetu in zdi se, da so prebiotiki in probiotiki v središču razprave. O probiotikih slišimo veliko, veliko manj pa o prebiotikih, zato ne skrbite, niste edini zmedeni. Za vas imamo preprosto razlago, kako si boste zapomnili oboje.
Čeprav tema ni prijetna, ima vsak od nas občasno težave s prebavili. Ena najpogostejših prebavnih težav je driska ali tekoče, vodeno blato, ki ga običajno spremlja pogosta in nujna potreba po uporabi stranišča.
Atopijski dermatitis (AD) je vnetno kožno stanje, ki se kaže kot izpuščaji v obliki pordele suhe, srbeče kože. Pri nekaterih ljudeh lahko izbruh dermatitisa sprožijo alergeni (snovi, ki povzročijo imunski odziv) v določeni hrani.
Potovalna driska je motnja prebavnega trakta, ki običajno povzroči redko blato in trebušne krče. Je posledica uživanja okužene hrane ali pitja okužene vode. Na srečo potovalna driska pri večini ljudi običajno ni resna – je pa neprijetna!
Ste se med potovanjem kdaj počutili napihnjene, zaprte, vam je bilo slabo ali pa ste imeli drisko? Če ste odgovorili z da, je to definitivno nekaj, česar ne želite ponoviti! Dopust bi moral biti čas popolnega užitka in sprostitve – ne pa stresa zaradi trebušnih težav.
Verjetno ste že slišali za izraz gastroenteritis ali nalezljivo drisko, ki je pravzaprav zdravstveno stanje zaradi vnetja prebavil, predvsem tankega črevesja in želodca. Čeprav ni povezan z gripo, ga pogosto imenujejo trebušna gripa ali viroza (zlasti, kadar je povzročitelj virus).
Gastroezofagealna refluksna bolezen (GERB) se pojavi, ko želodčna kislina pogosto teče nazaj v požiralnik. Vzrok je nepravilno delovanje spodnje mišice zapiralke požiralnika.
Riganje je eden od načinov, kako naše telo sprošča zrak/plin. Pojavi se lahko skupaj z bolečinami v želodcu kot posledica nedavnega obroka, prebavnih motenj, manj pogosto tudi zaradi zdravstvenega stanja.
Trebušna gripa (viroza): dve strašni besedi za vse starše. Pravzaprav gre za gastroenteritis ali nalezljivo drisko, ki je zdravstveno stanje zaradi vnetja prebavil, predvsem želodca in tankega črevesja.
Je kronična vnetna avtoimunska bolezen, ki skupaj s Chronovo boleznijo spada v skupino kroničnih vnetnih črevesnih bolezni (KVČB). Gre za neprimeren, pretiran odziv lastnega imunskega sistema, kar povzroči poškodbo tkiva in posledično vnetje.
Crohnova bolezen je avtoimunska bolezen, pri kateri lastni imunski sistem napada gastrointestinalni trakt (GIT) ter s tem povzroča kronično vnetje. Chronova bolezen skupaj z Ulceroznim kolitisom tvori skupino kroničnih vnetnih črevesnih bolezni (KVČB).
Sindrom razdražljivega črevesja je najpogostejša bolezen prebavil. Običajno se pojavi v zgodnji odrasli dobi in srednjih letih, pri ženskah dvakrat pogosteje kot pri moških.
Prebavne motnje so najpogosteje posledica nezdravega prehranjevanja. Raziskave kažejo, da Slovenci jemo premalokrat na dan, obroki so preveliki in enolični. Prebavnemu traktu škodo povzroča tudi stres, uživanje alkohola in cigaret. Slaba prebava nam
Oče sodobne medicine, Hipokrat, je že pred več kot 2000 leti postavil trditev, da se vse bolezni začnejo v črevesju. Trditev je kasneje potrdila tudi sodobnejša medicinska znanost, saj je znano, da porušena črevesna flora lahko vpliva na pojav bolez
Kandida oziroma glivica Candida albicans je sicer telesu neškodljiva kvasovka, ki je naravno prisotna v prebavilih vsakega človeka. Ko se poruši ravnovesje v našem črevesju med koristnimi mlečno kislinskimi bakterijami in kvasovkami, se slednje prič
Lokalne steroidne kreme, imenovane tudi lokalni kortikosteroidi, so eno najpogosteje predpisanih zdravil za zdravljenje atopijskega dermatitisa. Pomagajo zmanjšati vnetje in srbenje, kar omogoči, da se koža začne celiti.
Večina se že veseli pomladi, ki prinaša sonce, višje temperature in nas pripelje še korak bližje k poletju. Večina, razen tistih, ki trpijo za atopijskim dermatitisom.
Atopijski dermatitis je zelo pogosto kožno obolenje pri otrocih in dojenčkih, ki se po nekaterih raziskavah kot težava pojavlja pri 10 do 15 % vseh otrok.
Otroci so še posebej dovzetni za alergije na hrano, preobčutljive reakcije pa se večinoma razvijejo že v prvem letu starosti. V mnogih primerih gre pravzaprav za intoleranco in ne za alergijo.
Alergijski rinitis ali seneni nahod je zelo razširjena vrsta alergije in lahko povzroča neprijetne alergijske reakcije. Povzročajo ga predvsem pelodi zelišč, trav, dreves, grmovnic in žita, ki pridejo v telo skozi dihala.
V zadnjih letih pojav alergijskih obolenj v zahodnem svetu ves čas narašča. V Evropi naj bi simptome alergijskih bolezni imelo kar 35 % populacije. Medicina razloge pripisuje hitremu in stresnemu načinu življenja, vse več je gensko modificirane hra
Zagotovo ima vsak prijatelja, ki vztraja pri dobrih efektih jabolčnega kisa in kako le-ta služi za vse možno, tudi za »kurjenje maščob«. Sedaj se verjetno sprašujete, ali je dejansko kaj na tem?
Če ste kdaj spili preveč, veste, kakšne so lahko nekatere od nič kaj prijetnih posledic jutranjega dne: slabost, utrujenost, glavobol, suha usta, prebavne težave in meglen spomin…
Jetra, kemijski laboratorij pod desnim rebrnim lokom, je zamaščen že pri vsakem tretjem odraslem. Krepka hrana, preveč alkohola in dolgo sedenje. Vsa ta udobnost ne vpliva dobro na jetra.
Beljakovine ali proteini, kot jih drugače imenujemo, so za človeško telo izjemno pomembne, saj so iz njih sestavljena tkiva in organi, pa tudi številne druge komponente, potrebne za normalno delovanje organizma.
Mnogi zmotno mislijo, da je najnujnejši ukrep ob zastrupitvi z alkoholom, da oseba takoj popije čim več vode. V resnici je to lahko zelo nevarno, saj lahko pride do zalitja pljuč in posledično smrti.
Dobro počutje je želja čisto vsakega posameznika, saj nam omogoča vitalno in aktivno življenje. K dobremu počutju prispeva tako naše fizično kot psihično stanje, saj sta medsebojno zelo povezana in tvorita človeka kot celoto.
Po podatkih svetovne zdravstvene organizacije je stres največja zdravstvena grožnja 21. stoletja. Inštitut za varovanje zdravja Republike Slovenije navaja podatek, da med 70 in 80 odstotkov ljudi obišče zdravnika zaradi bolezenskih stanj, ki so posledica stresnega načina življenja.
Najnovejše raziskave kažejo, da približno polovica delovno aktivnega prebivalstva v Sloveniji kaže znake izčrpanosti, izgoreva pa jih približno 30%. Skrajno stopnjo izgorelosti oziroma burnouta doživi približno osem odstotkov ljudi.
Jetra so najpomembnejša in največja žleza v organizmu človeka in hkrati edini organ, ki se lahko regenerira. Glede na to, da brez zdravih jeter ne moremo kakovostno živeti, jim ljudje v splošnem namenjamo veliko premalo pozornosti. Imajo osrednjo vl
Sladkor oziroma disaharid saharoza je naravno sladilo iz skupine ogljikovih hidratov, mnogi pa ga imenujejo tudi ubijalec moderne dobe. Čeprav se tega ne zavedamo, je sladkor saharoza ena najbolj škodljivih snovi za človeka, ki povzroča odvisnost in
Kako uživaš v sezoni puloverjev in toplih napitkov? Zdaj je odličen čas, da si vzamete čas in poskrbite zase. Samooskrba so vse stvari in dejanja, ki jih izvajate, da skrbite za svoje fizično, duševno in čustveno zdravje po svojih najboljših močeh.
Stopiti skozi svoja vrata v neznano je tisto, kar naredi potovanje tako razburljivo. Vsak dan prinaša neskončne možnosti in dogodivščine. Če ste dobro pripravljeni, se boste lahko soočili z vsem, kar se vam zgodi tekom potovanja in tako res doživeli nepozabno izkušnjo.
Država nam je letos zagotovila bone, z namenom reševanja turizma, obenem pa kot pomoč, da si Slovenci lažje privoščimo zaslužen dopust. Ker je možnosti veliko, smo se odločili, da vam predstavimo nekaj idej za koriščenje bonov za letošnji dopust.
Ker je kljub težkemu obdobju pomembno, da pogledamo na situacijo pozitivno (saj je pozitivna miselnost bistvena za naše zdravje), smo se odločili, da naštejemo nekaj pozitivnih stvari, ki so se zgodile v času karantene.
V trenutnem obdobju smo postavljeni pred veliko izzivov. Kljub vsakodnevnim skrbem pa vseeno ne gre pozabiti na skupino ljudi, ki jih bolezen najbolj ogroža – na starejše. Kakšna je primerna pomoč? Kaj storiti, če živimo pod isto streho?
Vam po 40 dneh splošnega zaprtja zmanjkuje idej za zabavno preživljanje časa z vašim otrokom? Česa še nisva počela? Kako izkoristiti čas, da se bova imela oba dobro?
Trenutno smo v situaciji, ko je naše gibanje omejeno. Kaj to pomeni za naše zdravje? Kako najbolje čez trenutno stanje, da bomo iz njega prišli zdravi in polni energije?
Zakorakali smo v objem poletja, ki je za mnoge najlepši letni čas in se ga tako otroci, kot odrasli veselijo predvsem zaradi zasluženih počitnic. Morje, sonce, čofotanje, brezskrbni sprehodi in predvsem oddih od vsakodnevnih obveznosti so dobrodošli za vsako družino.
Do pred kratkim so bile prehranjevalne smernice maščobam zelo nenaklonjene. Maščobe so veljale za najslabše hranilo oziroma vir vseh težav na področju videza in telesne teže. Temu vsekakor ni tako, maščobe so koristne in še kako potrebne za zdrav vi
Pri tematiki zdravega življenja in prehranjevanja je veliko govora o zakisanosti telesa. Naj povemo, da zakisanost telesa kot taka ne obstaja. Gre za porušeno kislinsko-bazično ravnovesje, ki pa je v telesu zelo pomembno za pravilno delovanje vseh o
Koža je največji organ in prva obrambna linija telesa pred bakterijami in virusi. Zdrava koža je gladka in enakomerne barve, je primerno navlažena in ustrezno občutljiva na dotik in temperaturo. Če je povrhnjica kože poškodovana, sta ogrožena njena
Nekateri predstavniki medicinske stroke so mnenja, da so prav ledvice motor človeškega telesa. So namreč eden ključnih organov, njihova osnovna naloga pa je odvajanje škodljivih snovi, ki jih vnašamo v telo s hrano in pijačo. Vsak dan se v ledvicah
V mesecu decembru ne manjka praznovanj in zabav, saj se ljudje ob zaključku leta radi poveselimo, včasih tudi ob kakšnem kozarčku alkohola preveč. Neprijetne posledice poznamo vsi, pa vendar si alkoholnega mačka lahko precej olajšamo.
Za nami je gurmanski vikend Martinovih pregreh. Praznik vina, ki ga Slovenci radi obeležimo z Martinovimi zabavami, na katerih ne gre brez bogato obloženih miz. Le kdo bi se uprl hrustljavi rački, slastnim mlincem, dišeči potici in kozarčku novo na