Večina se že veseli pomladi, ki prinaša sonce, višje temperature in nas pripelje še korak bližje k poletju. Večina, razen tistih, ki trpijo za atopijskim dermatitisom.
Zakaj se torej atopijski dermatitis lahko spomladi še poslabša? Po mnenju strokovnjakov obstajajo trije preprosti razlogi:
Vsi ti dejavniki so klasični sprožilci za izbruh atopijskega dermatitisa, in čeprav za le-tega še ni zdravila, obstajajo različni načini za obvladovanje stanja na začetku pomladi:
Predvsem lahko pri lajšanju atopijskega dermatitisa pomaga izogibanje cvetnemu prahu, v kombinaciji s prilagojeno rutino čiščenja in nege kože. Izogibanje pa postane še posebej pomembno v primeru atopične astme in rinitisa. Popolno izogibanje je seveda nemogoče, lahko pa omejite njegovo prisotnost v vaši neposredni bližini: vzdržujte svojo trato, da preprečite cvetenje trav, izogibajte se sajenju dreves, ki so znani potencialni alergeni (npr.: breze), prostore prezračite zgodaj zjutraj, ko je v zraku manj cvetnega prahu, ko pridete domov se preoblecite ter se izogibajte sprehodom, ko je zunaj sončno, suho in vetrovno vreme.
Da ne zaključimo tako negativno - prihod pomladi ni samo slaba novica. Sonce ima pri tej bolezni namreč tudi svoje koristi.
Študija Univerze v Edinburghu (1) je pokazala, da povečana izpostavljenost sončni svetlobi lahko pomaga zmanjšati srbeče vnetje. Raziskovalci so ugotovili, da koža, ko je izpostavljena UV svetlobi, sprošča molekulo dušikovega oksida, ki 'blaži' vnetje v koži, prizadeti z atopijskim dermatitisom.
S poletjem pridejo tudi dopusti ter s tem počitek in zmanjšan stres, kar lahko pripomore k izboljšanju stanja!
Viri: